Mindamellett, hogy szeretek új technikákat megismerni, még jobban szeretem ezeket kipróbálni a horgolható fa alapokon. Így láthatjátok, hogy ezek az alapok milyen sokszínűen dekorálhatók, akár olyan kézműves eljárásokkal, amire idáig nem is gondoltatok.
Az előző ilyen posztban a horgolható fa alapra történő decoupge technikát ismerhettétek meg alaposan, ma pedig egy egészen érdekes, számomra még új dolgot hoztam nektek. Ez pedig nem más, mint a rozsda hatás elérése.
Ezzel a technikával készítettem elő egy 25 cm-es ovális horgolható fa alapot, amiből egy ilyen falikép kerekedett. Ugye mondanom sem kell, hogy karácsony előtt mennyi lehetőség rejlik benne? :)

Lássuk a felhasznált eszközöket és kellékeket:
- WSC horgolható fa alap
- műanyag stencilív, jelen esetben egy szarvasos mintát választottam
- rozsda effekt por (Pentart, kb. 800 ft)
- rozsda reagens készlet (Pentart, kb. 1200 ft)
- tetszőleges színű akrilfesték (nálam egy fehér színű alapozó festék volt és egy bézs színű a stencilhez)
- ecset
- szivacsecset
- tetszőleges színű pólófonal (az enyém egy órarany színű gombolyag.
- 5,5-es horgolótű

1. lépés
A horgolható fa alapot lealapozzuk fehér színű akrilfestékkel. Ebbe a rétegbe fog majd bele kerülni a rozsda effekt por, vagyis úgy kell dolgoznunk, hogy ne legyen ideje túl hamar megszáradni a festéknek. A mozdulatok most lehetnek nyugodtan elnagyoltak, nem törekszünk a tökéletes fedésre, sem az egységes felületre. Ezek az ecsetvonások adják meg majd a rozsdásítás utáni struktúrát.

2. lépés
A még kissé nedves festékbe beleszórjuk a rozsda effekt port. Mivel szét fogjuk maszatolni a felületen, ezért nem kell sokat rászórni.

3. lépés
Ecset vagy szivacsecset segítségével szétkenjük az effekt port a felületen. Itt sem kell a tökéletes fedésre törekedni.

4. lépés
A háromféle reagens folyadékkal becsepegtetjük az effekt poros felületet. Ezek a folyadékok fogják majd előcsalogatni a rozsda színeit, mindhárom más-más árnyalatot.

Ha ezzel megvagyunk, akkor egy ecset segítségével ezeket a cseppeket szétkenjük a felületen. Azt hiszem már mondanom sem kell, hogy itt se törekedjünk a tökéletes elegyítésre, amolyan érzésből dolgozzunk inkább. Hajszárítóval rásegíthetünk a gyorsabb száradásra.
Ilyen lett a horgolható fa alap felülete a rozsdásítás és szárítást követően:

5. lépés
A stencilt ráhelyezzük a már száraz felületre, celluxszal rögzítjük, hogy ne mozduljon el, és száraz ecsettel vagy szivaccsal finom, ütögetős mozdulatokkal felvisszük az általunk preferált színű akrilfestékkel a mintát.

Ha ezzel készen vagyunk, akkor óvatosan levesszük a stencilívet és megvárjuk, amíg a minta megszárad.
6. lépés
A teljes száradást követően neki láthatunk a horgolásnak. Ehhez segítséget ebben a videómban nyújtok. A fa alapokat 5,5-es méretű tűvel szoktam körbehorgolni. Lehetőleg vékonyabb típusú pólófonalat válasszunk hozzá.

Ezt a képet búzaszem mintával horgoltam, a második sorba minden szembe szaporítottam egyet, majd egy kúszószem sorral körbehorgoltam, hogy szép zárópereme legyen.
Íme a végeredmény közelebbről is:
