Horgolj pólófonalból!

Bármitartó

Bármitartó

Így díszítsd profi módon a horgolható faalapodat rizspapírral!

2020. április 01. - Bármitartó

Nem is tudom hány éve már annak, hogy találkoztam a dekupázs technikával. Tudod ez az, amikor szalvétát vagy más papírfélét ragasztóval rásimítasz különböző felületekre, többek között fára.

Nagyon szeretem ezt a fajta díszítést, de valljuk be, van ennek egy profibb szintje is. Amikor nem látszik a papír körvonala, amikor nem gyűrődik sehol, amikor eggyé válik a papír és a fa felülete, mintha sosem léteztek volna külön.

nevtelen_terv_1_3.png

Na ezt a szintet szerettem volna megtanulni. Annak minden apró kis trükkjével és csalafintaságával. Tudtam, hogy ez magamtól nem fog menni, ezért profi segítséget kértem Tóthné Ilditől, az Alita kreatív műhely alkotójától. Ildi már túl van pár ezer egyedi tárgyon, kisujjában van minden a rizspapíros díszítéssel kapcsolatban.

Szinkronban díszítettünk két horgolható faalapot, közben mindent megbeszéltünk a használt alapanyagokkal kapcsolatban, és lépésről-lépésre követhettem mesteremet.

Közben pedig szorgosan dokumentáltam fotókkal a megszülető alkotásainkat, hogy ebből a cikkből te is megtanulhass mindent. Előre szólok, bazi sok fotó lesz benne, cserébe viszont tényleg részletesen követheted a folyamatot.

kezdo_kep.png

Amire szükséged lesz:

 Első lépésként a horgolható faalap nem használt oldalán a furatokat leragasztottuk, hogy az alap másik oldalára ne folyjon át festék.

A rizspapíron a kiválasztott motívum részletet vízbe mártott ecsettel körbe "rajzoltuk", mert így sokkal könnyebb kitépkedni a mintát.

A végeredmény sokkal szebb és természetesebb hatású lesz, ha finom mozdulatokkal, óvatosan tépjük a papírt, mintha ollóval körbevágnánk.

A kitépett motívumot ráigazítjuk a faalapra, megnézzük, hogyan fog majd kinézni, megtervezzük, mi hova essen majd a kész munkánkon.

3_20.png

2_22.png

4_20.png

5_14.png

Világos színű festékkel lefestjük-alapozzuk a horgolható faalap egész felületét. A száradási idő rövidítésén hajszárítózással segíthetünk. Mielőtt bármi mást csinálnánk vele mindig várjuk meg, hogy kihűljön a felület.

Finom csiszolótömbbel vagy csiszolópapírral végigmegyünk a festékrétegen, eltüntetjük az egyenetlenségeket.

A rizspapírból kitépett mintánk felületét egy darab celofánra helyezzük, majd alaposan leitatott, nedves ecsettel átkenjük az egész felületét, vigyázunk, hogy ne áztassuk el, nem ez a cél.

6_13.png

7_14.png

8_9.png

9_6.png

Dekupázs ragasztóval kenjük le a lealapozott alapot ott, ahová kb. a minta kerülni fog.

Óvatosan helyezzük rá a papírt, finoman nyomkodjuk rá a ragasztóra, majd felülről is kenjük át vele.

Erre legjobb egy puha sörtéjű lapos ecset. Egészen a horgolható alap széléig kenjük a ragasztót, nem baj, ha a furatokra is rámegy a papír.

10_4.png

11_4.png

12_4.png

13_3.png

Ismét a hajszárítót hívjuk segítségül, hogy ne kelljen estig várnunk a száradásra.

A széleken túlnyúló papír részleteket a csiszoló tömbünk segítségével határozott mozdulatokkal eltávolítjuk. Ha a horgolható alap élein végighúzzuk a tömböt, gyönyörűen leesnek a nem kellő részek.

Egy egészen finom csiszolótömbbel (akár kozmetikai célra használt darab is megfelel) a mintánk körvonalát is mindenhol átcsiszoljuk ott ahol a papír és a fa találkozik egymással.

14_1.png

15_2.png

16_2.png

17_1.png

Egy nekünk tetsző sötétebb festék színnel elkezdjük a háttér kialakítását.

Nem baj, ha egy kicsit a papírra is rámegyünk. Egy szivacsecsettel apró ütögető mozdulatokkal elegyengethetjük az ecset nyomokat.

A harmadik képen láthatod, hogy kb. hogy fog kinézni ebben a fázisban.

19_1.png

20_1.png

21.png

És most jön egy igazán apró, de a végeredmény szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható trükk.

Egy csepp barna árnyalatú fapáccal (ha nincs akkor sötét akrilfesték is megteszi) egy nagyon vékony ecset segítségével finoman körbefestjük a papír körvonalát.

22.png

23.png

24.png

Kiválasztunk (vagy kikeverünk) egy nekünk tetsző világosabb színt az árnyékoláshoz. Érdemes olyat választani, ami a papír alaphátterével harmonizál.

Szivacsecset és egy nedves törlőkendő segítségével elmosódott hátteret készítünk.

Az én darabomon a horgolható alap széleinél erősebben használtam a festéket, befelé haladva éppen hogy, így egy nagyon szép színátmenetet sikerült kialakítani.

26.png

25.png

27.png

Nincs is más hátra, mint a papírral beterített furatainkat kiszabadítani.

Mivel a ragasztó már teljesen kikeményedett, ezért ezt egy vékony hegyű kisolló segítségével könnyedén megoldhatjuk, csupán türelem kérdése az egész.

28.png

29.png

Íme a kész mű. Hazaérve nem bírtam ki, és még egy kicsit repesztéssel antikoltam is a felületet. De ez már egy másik mese...

A hozzáillő pólófonalak kiválasztása meg egyszerűen a jutalomjáték.

30.png

32_1.png

Köszönöm Ildinek, hogy megosztotta velem az Alita kreatív műhely nem is oly apró titkait, egy élmény marad ez a nap!

2_23.png

 A Bármitartó webshopban most rengeteg csodaszép rizspapírt találsz. Nézd csak, például ilyen gyönyörűeket Próbáld ki te is ezt a nagyszerű kreatív technikát!

nevtelen_terv_17.png

 

A következő bejegyzésig ezeken a helyeken is találkozhatunk:

fb_banner.JPG

yt_banner.JPG

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://barmitarto.blog.hu/api/trackback/id/tr4815520212

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása